پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨ فارسي|English
 
Home|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از شهر نایروبی و بنای معروف KICC
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

سفر جناب آقاي دکتر احمدي‌نژادي رئيس جمهور محترم ايران به سه کشور افريقايي

 

سفر رئیس جمهور ایران به سه کشور آفریقایی

 

 

 

گزارش کامل سفر رئيس جمهور،

امضاي11 سندهمکاري‌بين ايران و ‌آفريقا

جام جم آنلاين: رئيس جمهوري اسلامي ايران روز گذشته به سفر دوره اي خود به سه کشور آفريقايي پايان داد و صبح پنج شنبه وارد تهران شد. دکتر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور در اين سفر دوره اي از کنيا، جيبوتي و مجمع الجزاير کومور ديدن کرد.

به گزارش مهر، امضاي چند يادداشت تفاهم در زمينه هاي سياسي، اقتصادي و بازرگاني حاصل سفر هيات ايراني به اين سه کشور در شرق آفريقا بود.

سفر به جيبوتي

دکتر محمود احمدي نژاد روز سه شنبه وارد فرودگاه «آمبولي» جيبوتي شد و مورد استقبال «اسماعيل عمر گيله» رئيس جمهور جيبوتي قرار گرفت.

عمر گيله در مراسم استقبال از دکتر احمدي نژاد گفت: مردم جيبوتي به رئيس جمهوري اسلامي ايران بسيار علاقمند هستند .

احمدي نژاد نيز از سفر خود به کشور جيبوتي اظهار خوشحالي کرد و گفت: انشاء الله اين سفر براي ملت ها ثمربخش خواهد بود.

روساي جمهوري اسلامي ايران و جيبوتي در مذاکرات مشترک هيأت هاي عالي رتبه دو کشور تصريح کردند: وحدت و همکاري هوشمندانه کشورهاي اسلامي، توطئه دشمنان امت اسلام براي ايجاد تفرقه و سلطه بر مسلمانان را خنثي مي کند.

احمدي نژاد و اسماعيل عمر گيله با بيان اينکه مناسبات برپا شده بعد از جنگ دوم جهاني در همه بخشها به پايان راه رسيده است، تأکيد کردند: جمهوري اسلامي ايران و جيبوتي مي توانند براي حل مشکلات جهان پيشگام شوند .

آنان با تأکيد بر اينکه جهان درآستانه تحولات عظيم است، اظهار داشتند: اسلام بعنوان برپا کننده روابط انسان ها بر اساس دوستي و عدالت بايد به همه ملت ها معرفي شود.

روساي جمهوري اسلامي ايران و جيبوتي توجه به عدالت و دوستي را تنها راه حل مسائل و مشکلات پيش روي بشر عنوان و تأکيد کردند: جمهوري اسلامي ايران و جيبوتي به همکاري هاي مشترک براي برقراري صلح و امنيت در مناطق مختلف جهان ادامه ميدهند .

روساي جمهوري دو کشور روابط دو کشور را با توجه به ديدگاههاي مشترک در مسائل مختلف منطقه اي و بين المللي، رو به گسترش ارزيابي و اظهار داشتند: مناسبات و همکاريهاي ايران و جيبوتي با عزم راسخ مسوولان دو کشور به سرعت توسعه مي يابد .

آنان خاطر نشان کردند: بايد از همه ظرفيت هاي موجود براي گسترش و افزايش همکاري هاي تهران-جيبوتي استفاده کرد.

احمدي نژاد در اين مذاکرات با بيان اينکه بشر از بي ديني و دوري از خداپرستي خسارت ديده است، اظهار داشت: اسلام بعنوان دين جامع ، کامل و پاسخگو به نيازهاي امروز انسانها، بايد نقش خود را در جهت سعادت بشر ايفا کند .

رئيس جمهوري اسلامي ايران گفت: دستاوردهاي کشورهاي اسلامي از جمله ايران متعلق به همه امت اسلام و بشريت و در خدمت صلح و برادري و پيشرفت است .

احمدي نژاد خاطرنشان کرد: ايران براي انتقال تجربيات و دستاوردهاي خود در بخش هاي مختلف به کشورهاي دوست از جمله جيبوتي آمادگي دارد.

رئيس جمهور جيبوتي نيز در مذاکرات مشترک هيأت هاي عالي رتبه دو کشور،سفر دکتر احمدي نژاد به جيبوتي را تاريخي و مايه خوشحالي دولت و ملت اين کشور بر شمرد و اظهار داشت: جيبوتي خواستار گسترش و افزايش مناسبات و همکاري ها با ايران در همه عرصه ها است.

عمرگيله با قدرداني از تلاشهاي جمهوري اسلامي ايران به ويژه دکتر احمدي نژاد براي برقراري و تأمين صلح وامنيت در اقصي نقاط جهان از جمله آفريقا تأکيد کرد: جيبوتي از برپايي اجلاس سران اتحاديه آفريقا در ايران استقبال و حمايت مي کند.

جمهوري اسلامي ايران و جيبوتي پس از مذاکرات مشترک هيئت هاي عاليرتبه که در حضور آقايان احمدي نژاد و اسماعيل عمرگيله روساي جمهور برگزار شد ، پنج سند همکاري امضا کردند.چهار سند در زمينه هاي همکاري وزارت امور خارجه دو کشور ، لغو رواديد سياسي و خدمت ، سند کمک توسعه اي و سند مربوط به احداث مرکز فني و حرفه اي در جيبوتي به امضاي آقايان متکي و محمد علي يوسف وزيران امور خارجه ايران و جيبوتي رسيد.
آقايان پرويزيان مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران و حاماهايت رئيس کل بانک مرکزي جيبوتي ،سند اعطاي خط اعتباري جمهوري اسلامي ايران به جيبوتي را امضا کردند.

امضاي 5 سند همکاري ميان ايران و جيبوتي

جمهوري اسلامي ايران و جيبوتي پس از مذاکرات مشترک هيئت هاي عاليرتبه که در حضور احمدي نژاد و اسماعيل عمرگيله روساي جمهور برگزار شد ، پنج سند همکاري امضا کردند.

چهارسند در زمينه هاي همکاري وزارت امورخارجه دو کشور، لغو رواديد سياسي وخدمت ، سند کمک توسعه اي و سند مربوط به احداث مرکز فني وحرفه اي در جيبوتي به امضاي آقايان متکي ومحمد علي يوسف وزيران امور خارجه ايران و جيبوتي رسيد.

پرويزيان مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران وحاماهايت رئيس کل بانک مرکزي جيبوتي، سند اعطاي خط اعتباري جمهوري اسلامي ايران به جيبوتي را امضا کردند.

 احمدي نژاد پس از امضاء اسناد همکاريهاي دو کشور در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندي از اين سفر افزود: روابط برادرانه دو کشور و دو ملت در همه زمينه هاي سياسي ، اقتصادي و فرهنگي در حال گسترش و تعميق است و مصمم هستيم اين روابط را هر چه بيشتر گسترش دهيم.

رئيس جمهور درگيريها و تنش ها در مناطق مختلف جهان را ناشي از دخالت هاي برخي قدرت هاي به اصطلاح بزرگ ارزيابي و تصريح کرد: باور ما اين است که اختلافات و درگيري ها را مي توان بر اساس برادري، عدالت و احترام متقابل برطرف کرد.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگاري از جيبوتي در خصوص درگيري هاي سومالي گفت: در کل منطقه به ويژه در سومالي بايد تفاهم ، گفتگو و برادري جاي تنازع را بگيرد چون اين درگيري ها نه تنها به ضرر مردم سومالي بلکه به ضرر مردم کل منطقه است.

احمدي نژاد از تلاش هاي رئيس جمهوري جيبوتي براي حل مسئله سومالي تشکر کرد و افزود: قرار شد با مشورت هم تلاشهاي سازمان يافته اي را براي کمک به مردم سومالي وبرقراري آرامش و برادري انجام دهيم و جمهوري اسلامي ايران از هيچ تلاشي براي ثبات ، صلح ، آرامش و برادري فروگذار نخواهد کرد.

احمدي نژاد بار ديگر از استقبال دولت و رئيس جمهور جيبوتي تشکر کرد و گفت: از مردم مسلمان و مؤمن جيبوتي هم براي اينکه موفق نشديم از نزديک آنها را زيارت کنيم عذرخواهي مي کنم.علاقه مند بودم در خيابان يا مساجد مردم را ملاقات کنم اما کوتاهي سفر و فشردگي کار اين اجازه را به من نداد.

رئيس جمهور جيبوتي نيز پس از امضاي اسناد همکاري دو کشور در جمع خبرنگاران گفت: اهميت حضور آقاي احمدي نژاد در جيبوتي و شرق آفريقا را جز فايده چيز ديگري نيست و آن را افتخاري براي ملت خود و ملتهاي منطقه مي دانيم.

اسماعيل عمرگيله افزود: روابط ايران و جيبوتي بر اساس اخوت دو ملت اسلامي شکل گرفته است و ما متعهد هستيم روابط را در جهت خير دو ملت هر چه بيشتر گسترش دهيم.

رئيس جمهور وارد نايروبي شد 

رئيس جمهوري اسلامي ايران در مرحله دوم از سفر دوره اي به شرق آفريقا عصر  سه شنبه وارد نايروبي پايتخت کنيا شد و در بدو ورود مورد استقبال رسمي کيباکي رئيس جمهور کنيا قرارگرفت.

رئيس جمهور  در ديدار رايلا اودينگا نخست وزير کنيا با بيان اينکه ملت هاي ايران و کنيا در جبهه دفاع از عزت و شرف براي پيشرفت انسان ها قرار دارند، تصريح کرد: امروز بايد دست در دست هم ، شرايط جهان را در راستاي بهبود وضعيت ملت ها تغيير دهيم.

دکتراحمدي نژاد توانمندي ها و استعدادهاي دو کشور را فراوان دانست و اظهار داشت: شرايط امروز جهان فرصت هاي زيادي را در اختيار ايران و کنيا قرار داده است تا با استفاده هوشمندانه از آنها و ايستادگي در برابر دشمنان به پيشرفت دست يابند.

رئيس جمهور با بيان اينکه کشورهاي استعمارگر با استفاده از روش هاي گوناگون از جمله جنگ و اعمال تحريم هاي متعدد در صدد سلطه برمنابع ملت ها هستند، گفت: دولت هاي استعمارگر نتوانسته اند مردم آفريقا را مثل سرخپوست ها از بين ببرند اما به نحوي عمل کرده اند که فرهنگ و عزت مردم آفريقا براي جهان ناشناخته بماند تا بتوانند ثروت ملت هاي آفريقايي را به جيب خود بريزند.

احمدي نژاد با تاکيد براينکه امروز دوران قلدر مآبي و زورگويي پايان يافته است، خاطر نشان کرد:ملت ها بايد با تلاش و کوشش و همکاري ، کشورهايشان را بسازند زيرا همه امکانات و فرصت ها را در اختيار دارند.

رئيس جمهور توانمندي ها و تجربيات ايران و کنيا را مکمل همديگر برشمرد و گفت: توسعه روابط با کنيا سياست کلان جمهوري اسلامي ايران است و تهران براي افزايش و گسترش روابط با نايروبي محدوديتي ندارد.

رايلا اودينگا نخست وزير کنيا در اين ديدار با بيان اينکه بحران مالي غرب گريبان همه کشورها بخصوص کشورهاي آفريقايي را گرفته است ، تصريح کرد: منابع غني و نيروي انساني آفريقا همواره براي ساختن آمريکا و اروپا مورد استفاده قرار گرفته و غني ترين قاره همچنان فقير است. اما امروز مي خواهيم با کمک دوستان از جمله ايران رو به جلو و پيشرفت حرکت کنيم .

اودينگا ديدگاه هاي جمهوري اسلامي ايران و کنيا در حوزه هاي مختلف از جمله موضوع فلسطين و دستيابي به انرژي صلح آميز هسته اي مشترک دانست و گفت:کنيا خواستار گسترش روابط و همکاري ها در زمينه هاي مختلف از جمله انرژي و سرمايه گذاري با ايران است.

نخست وزيرکنيا همچنين از حمايت هاي جمهوري اسلامي ايران به ويژه دکتر احمدي نژاد در قبال کشورهاي آفريقايي قدرداني و خاطر نشان کرد: روابط ملت هاي ايران و کنيا تاريخي و دوستانه است.

امضاء 2 سند همکاري ميان ايران و کنيا

مقامات جمهوري اسلامي ايران و کنيا پس از مذاکرات مشترک، دو سند همکاري امضا کردند. اين دو سند همکاري که پس از مذاکرات مشترک هيأت هاي عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران و کنيا ، بين مقامات دو کشور به امضاء رسيد ، در زمينه هاي افزايش همکاريهاي کنسولي و همکاري در بخش بهداشت دام مي باشد.

همچنين درمذاکرات روساي جمهور ايران و کنيا با اشاره به روابط دوستانه دو ملت ايران و کنيا بر افزايش همکاريهاي دو کشور در بخش هاي بانکي ، تجاري و اقتصادي تاکيد شد.

رئيس جمهوري اسلامي ايران در اين مذاکرات توانمنديها و تجربيات دو کشور را مکمل هم دانست و افزود:مبادله تجربيات و دستاوردها ميان تهران و نايروبي بايد افزايش يابد.

کيباکي رئيس جمهور کنيا هم دراين مذاکرات توسعه و افزايش روابط با جمهوري اسلامي ايران را در عرصه هاي گوناگون خواستارشد.

رئيس جمهور گفت: دوراني که ابرقدرتها ،منابع انساني و مادي ملت‌ها را از طريق شبکه اقتصادي استعماري چپاول مي کردند، به پايان خود رسيده است و مناسبات غلط ابرقدرت‌ها در عمل شکست خورده است.

دکتر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور طي سخناني در ضيافت شام رسمي همتاي کنيايي خود در هتل لايکو لايروبي با اشاره به روابط دوستانه و رو به گسترش دو کشور توسعه و تحکيم روابط با کشورهاي آفريقايي را از اصول ديپلماسي جمهوري اسلامي عنوان کرد.

وي افزود: باور ما اين است که روابط دولت‌ها و ملت‌ها بايد مبتني بر معنويت، عدالت، اخلاق و احترام به کرامت انسان و دوستي و برادري باشد و هيچ محدوديت و مانعي بر سر راه توسعه روابط ايران و کنيا نمي‌بينيم.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه پيشرفت، صلح و امنيت حق مطلق همه ملت‌هاست، گفت: اشتراکات فرهنگي ايران و کنيا نظير خدا پرستي، ايمان به پيامبران الهي و ارزش‌هاي انساني، اعتقاد به عشق و دوستي و برادري در روابط انسان‌ها، پاکي و مهرورزي و احترام به کانون گرم خانواده زمينه ‌هاي اصلي تقويت و گسترش پيوند دوستي ايرانيان و کنيائيهاست.

احمدي‌نژاد افزود: روابط ايران و کنيا در ابعاد سياسي، اقتصادي و فرهنگي رو به گسترش است و اراده سياسي هر دو کشور بر تقويت و تعميق اين روابط در همه زمينه‌ها استوار است.

وي تصريح کرد: هر دو کشور ايران و کنيا از ظرفيت‌، توانمندي و فرصت هاي بسيار خوبي در بخش هاي مختلف برخوردارند و اين مولفه ها در کنار تجربيات دولت ها و ملت‌ها مي توانند عنصري مکمل براي کمک به يکديگر باشند.

رئيس جمهور اظهار داشت: خوشبختانه با پيگيري‌ها و تلاش هاي همه جانبه همکاران ما در دولت جمهوري اسلامي و دوستان ما در دولت کنيا بعد از 3 ماه مذاکرات و سه روز کارشناسي بسيار فشرده، موافقتنامه هاي بسيار خوبي بين دو کشور امضاء شده که پايه گذار روابط مستحکم طولاني مدت بين ما خواهد بود و دروازه را براي جهشي بزرگ در روابط دو کشور خواهد گشود.

احمدي‌نژاد توافقات صورت گرفته ميان ايران و کنيا را همکاري‌هاي و سرمايه گذاري مشترک در زمينه هاي انرژي، حمل و نقل، شيلات، کشاورزي، دامپزشکي و صنعتي عنوان کرد و متذکر شد: توسعه همکاري هاي و ارتباطات دو کشور به نفع دو ملت و توسعه صلح، امنيت و برادري در منطقه است.

وي خاطر نشان کرد: در خصوص مسائل بين المللي و منطقه‌اي ديگر نيز ديدگاه هاي مشترکي فراواني بين ايران و کنيا وجود دارد و هر دو خواهان حل و فصل اختلافات و مسائل ميان کشورها از طريق گفت و گو و در فضاي آرامي بر اساس عدالت هستيم.

رئيس جمهور اظهار داشت: ايران و کنيا پيشرفت و تعالي و رفاه را حق همه ملت‌ها مي دانند و تلاش مي کنيم که مشکلاتي که امروز گريبانگير مردم دنيا شده بر اساس گفت و گو و با محوريت قرار دادن عدالت و برادري در فضاي آرام حل و فصل شود.

احمد‌ي‌نژاد افزود: در شرايطي که مناسبات بر آمده از جنگ جهاني دوم به پايان راه خود رسيده، همکاري‌ کشورهاي مستقل براي ايجاد صلح و رفاه ميان ملت‌ها بيش از پيش ضرورت پيدا مي‌کند.

وي اضافه کرد: مناسبات و ساز و کارهايي که بر اساس کشورهاي پيروز و شکست خورده تعيين شده بودند و در طول 60 سال ظالمانه، يکجانبه و تبعيض آلود بر اکثر ملت‌ها تحميل شده بودند و فرهنگ و منابع انساني و مادي آنها را از طريق شبکه اقتصادي استعماري چپاول مي کردند، به پايان خود رسيده است.

رئيس جمهور اظهار داشت: جنگ‌ها و محروميت‌هاي فراواني در طول 60 سال گذشته بر بخش وسيعي از دنيا تحميل شد و در فلسطين بيش از 5 ميليون نفر آواره شدند و فقط در عراق بيش از يک ميليون انسان بيگناه کشته شدند و 60 سال است که مردم در سايه تهديد زندگي مي کنند، اما مناسبات غلط ابرقدرت‌ها در عمل شکست خورده است.

احمدي نژاد افزود: امروز جهان در آستانه تحولات بزرگ قرار دارد و تحول يک ضرورت است اما اين تحول بايد بر پايه مباني جديدي که خمير مايه آن احترام به انسان‌ها و حقوق برابر و عدالت و برادري است، پي ريزي شود.

وي در پايان تاکيد کرد: براي برپايي جهان پر از صلح و برادري نيازمند عزم همگاني هستيم و کشورهاي مستقل بايد در اين راه پيشتاز باشند و اميد است با همدلي و تلاش انسان‌هاي آزاده ، مستقل و دوست دار بشر شاهد جهاني پر از رفاه و دوستي باشيم و مطمئنم ايران و کنيا در اين مسير پر افتخار نيز همراه يکديگر خواهند بود.

در اين مراسم اميليو مواي کيباکي رئيس جمهور کنيا نيز طي سخناني با تشکر از دکتراحمدي‌نژاد به خاطر پذيرش دعوت وي و سفر به اين کشور ، از جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشور دوست و برادر کشور خود ياد و بر گسترش مناسبات دو جانبه، تعميق روابط در زمينه هاي مختلف و همکاري براي حل مناقشات منطقه اي تاکيد کرد.

رئيس جمهور نايروبي را به مقصد مومباسا ترک کرد 

رئيس جمهوري اسلامي ايران صبح روز چهارشنبه پس از بدرقه رسمي رئيس جمهوري کنيا، پايتخت اين کشور را به مقصد بندرمومباسا درجنوب کنيا ترک کرد.مومباسا درجنوب شرقي کنيا و درساحل اقيانوس هند واقع شده وتمام ساکنان آن را مسلمانان تشکيل مي‌دهند.

دکتر محمود احمدي نژاد  در فرودگاه ايالت مومباسادر کنيا مورد استقبال پرشور و کم نظير مردم مومباسا قرار گرفت . 
 
رئيس جمهوربا تاکيد بر اينکه امروز آفريقا زنده و بيدار است، تصريح کرد : مردم و دولت هاي افريقا اجازه نمي دهند قدرت هاي زورگو دوباره آفريقا را غارت کنند .

دکتراحمدي نژاد در اجتماع عظيم و پرشور مردم مومباسا با بيان اينکه دولت هاي زورگو و قدرتمند سالها به مردم آفريقا ظلم و منابع و ثروت آنها را غارت کرده اند، اظهار داشت: ملت هاي آفريقايي از جمله کنيا در صدد پيشرفت هستند و در اين راه از حمايت دوستان خود به ويژه ملت ايران برخوردارند.

رئيس جمهور با بيان اينکه ملت ايران و ملتهاي آفريقايي ازجمله کنيا عليه استعمارگران و قدرت هاي بزرگ قيام کرده اند، اظهار داشت: ايران و کنيا طرفدار صلح ، دوستي و امنيت ، عاشق پيامبر (ص) و اهل بيت ايشان و عدالت هستند .

احمدي نژاد صلح، دوستي و برادري همراه با عدالت را پيام ملت هاي ايران و کنيا براي همه مردم جهان دانست و گفت: ملت هاي ايران و کنيا اگر چه از هم دور هستند اما قلب آنها براي محبت ، عشق ، عدالت و خداپرستي مي تپد.

رئيس جمهور عدالت را ضرورت هميشگي بشريت و نياز حياتي آنان دانست و گفت: بدون عدالت امکان آرامش، صلح ، امنيت ، رفاه و برادري وجود نخواهد داشت و بسياري از اختلافات و جنگها به خاطر بي عدالتي است.

احمدي نژاد با بيان اينکه در کنيا و ايران بنياد خانواده محکم است ،اظهار داشت: خانواده مرکز محبت، عشق و تريبت فرزندان و رشد عاطفه ها است.

رئيس جمهور به کشتار کودکان و زنان فلسطين درغزه و جنايات هميشگي صهيونيست ها اشاره و تصريح کرد: آنها با بي رحمي و بي عدالتي حرکت مي کنند اما در نقطه مقابل آنها ،پيام مسلمانان رحمت، دوستي، پاکي، عشق ، محبت، عدالت و احترام به حقوق انسانها ست.

 رئيس جمهور وارد موروني پايتخت کومور شد 

رئيس جمهور عصر چهارشنبه وارد فرودگاه موروني شد و مورد استقبال مقامات کومور قرار گرفت.

مردم موروني در مسير بيست کيلومتري عزيمت از فرودگاه تا محل سخنراني رئيس جمهور ، به طور پرشور و کم نظير از دکتر احمدي نژاد استقبال کردند.

دکتر احمدي نژاد با حضور در ميان مردم استقبال کننده ، از نزديک با آنها گفتگو کرد.

رئيس جمهور مردم آفريقا را هوشمند و با استعداد دانست و تصريح کرد:امروز ملت هاي آفريقايي به ويژه جوانان اين سرزمين پاک از جمله مردم کومور، مي توانند علي رغم ميل قدرتهاي زورگو و سلطه گر ، آفريقا را به سرعت بسازند و پيشرفت کنند.

دکتراحمدي نژاد عصر چهارشنبه پس از استقبال پرشور مردم موروني در اجتماع صميمي و عظيم مردم اين شهر حضور يافت و با بيان اينکه استعمارگران صدها سال آفريقا را غارت کردند، اظهار داشت : قدرتهاي استعمار گر و زورگو با استفاده از زور اجازه ندادند ملت هاي آفريقا از منابع و ثروت خود استفاده کنند اما مردم آفريقا ساکت ننشستند و با مبارزات طولاني آنها را از کشورهاي خود بيرون کرده و آزادي و استقلال خود را به دست آ وردند.

رئيس جمهور با بيان اينکه ايمان و توکل به خداوند، پشتيبان ملت هاي آفريقايي از جمله کمور براي پيشرفت است، گفت: ملت بزرگ ايران همواره در کنار ملت هاي آفريقايي و ياور آنها در مسير پيشرفت و تعالي است.

دکتر احمدي نژاد با تأکيد بر اينکه آفريقا زنده است زيرا مردم آفريقا زنده و پاينده هستند، تأکيد کرد: دوران سياه استعمار به تاريخ پيوسته است و اميدواريم بقاياي استعمار در گوشه و کنار جهان به زودي به تاريخ بپيوندد و همه ملت ها از جمله ملت کومور با وحدت کامل، کشور خود را بسازند و آباد کنند.

رئيس جمهور با اشاره به ظرفيت ها ،توانمندي ها و استعدادهاي ملتهاي مستقل اظهار داشت: اگر ملتهاي مستقل دست به دست هم بدهند و نيازهاي خود را تأمين کنند، هيچ کدام نيازي به استعمارگران نخواهند داشت.

احمدي نژاد با بيان اينکه ملت ايران علي رغم همه تحريم ها و فشارهاي دشمنان ،راه پيشرفت را با سرعت چند برابر طي مي کند وامروز هيچ نيازي به قدرت هاي فاسد ندارد، تأکيد کرد: دشمنان مي خواستند راه پيشرفت را به روي ملت ها ببندند اما ملت ايران آماده است تجربيات خود را در قالب آموزشهاي تخصصي و دانش فني در اختيار ملت هاي آزاده و به خصوص کمور قرار دهد.

رئيس جمهور با بيان اينکه ملت هاي ايران و کومور درجبهه واحد خداپرستي و عدالت قرار دارند گفت : آن چيزي که ملت ها از جمله ملت هاي ايران و کومور را به هم پيوند مي دهد ،دل ها و ايمان هاست حتي اگر مسافت بين کشورها زياد باشد.

دکتراحمدي نژاد دربخش ديگري از سخنان خود در اجتماع پرشور و صميمي مردم موروني پايتخت کومور، جهان را در آستانه تحولات عظيم دانست و تصريح کرد: مناسبات ظالمانه بعد از جنگ دوم جهاني به پايان راه رسيده و قدرتهاي فاسدي که شصت سال به ملت ها زور مي گفتند در پايان راه هستند و دوران ملت ها آغاز شده است.

رئيس جمهور همچنين مردم کومور را پيرو پيامبر اسلام(ص) و اهل صبر ، مجاهدت ، رحمت و عدالت معرفي کرد.

سامبي رئيس جمهور کومور نيز در سخناني با قدرداني از حمايت هاي جمهوري اسلامي ايران از ملت هاي آفريقايي از جمله کومور تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران علي رغم فشارهاي دشمنان به موفقيت هاي متعدد دست يافته و امروز الگويي براي پيشرفت همه ملت ها ازجمله کمور است.وي خاطرنشان کرد: کومور خواستار استفاده از تجربيات و دستآوردهاي ارزشمند جمهوري اسلامي ايران در بخش هاي گوناگون است.

رئيس جمهور کمور همچنين نشان عالي کمور را به دکتر محمود احمدي نژاد اعطا کرد.
 
مذاکرات مشترک هيئت هاي عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران و کومور به رياست دکترمحمود احمدي نژاد و احمد عبدالله سامبي رؤساي جمهور دو کشور برگزار شد.

رؤساي جمهوري اسلامي ايران و کومور در اين مذاکرات بر ضرورت توسعه همکاري ها در بخش هاي مختلف تأکيد کردند.

دکتر احمدي نژاد و سامبي با اشاره به ظرفيت ها و توانمندي هاي فراوان دو کشور خاطرنشان کردند:گسترش و افزايش مناسبات و همکاري هاي ايران و کمور به نفع ملت هاي دو کشور است.

روساي جمهوري اسلامي ايران و کومور آب،برق ، انرژي، کشاورزي ، مسکن و شهرسازي را از جمله ظرفيت هاي فراوان براي توسعه روابط ايران و کمور اعلام کردند.

دکتر احمدي نژاد در مذاکرات مشترک  هيئت هاي عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران و کمور ،توسعه روابط کشورهاي آفريقايي از جمله کومور را سياست قطعي جمهوري اسلامي ايران بر شمرد و اظهار داشت:ايران تجربيات و توانمندي هاي خود در بخش هاي مختلف را در اختيار برادران خود از جمله کمور قرار مي دهد.

رئيس جمهور کومور نيز در اين مذاکرات پيشرفت هاي ايران را الگو و مايه افتخار ملت هاي مستضعف دانست و تصريح کرد: کمور خواستار توسعه مناسبات و همکاري هاي همه جانبه با جمهوري اسلامي ايران است.

امضاء 4 يادداشت تفاهم ميان ايران و کمور 

چهار يادداشت تفاهم ميان جمهوري اسلامي ايران و اتحاديه کومور با حضور رؤساي جمهور دو کشور به امضاء رسيد.

اين 4 يادداشت تفاهم در زمينه «توسعه روابط سياسي و تشکيل کميسيون مشترک» ، «لغو رواديد سياسي و خدمت در ترددهاي رسمي ميان دو کشور» ، «کمک هاي توسعه اي دولت جمهوري اسلامي ايران به اتحاديه کومور» و «تاسيس مرکز آموزش فني وحرفه اي درکومور» مي باشد.

4 يادداشت تفاهم را وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و وزير روابط خارجي و معادن کومور امضاء ‌کردند.

دکتر محمود احمدي نژاد صبح پنج شنبه از کومور به کشور بازگشت و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال داودي معاون اول رئيس جمهور قرار گرفت.


1387/12/23    /    شماره : ٥٣٣٢٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٥جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
iranyad

سايت رهبر معظم انقلاب

President

دستاوردهای انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)

Iran kenya touristic

Final Magazine

Children painting Competition

nowruz

نگاهيكوتاه به تاريخچه جشنهاي نوروز

Khabar Nameh

saadifoundation

portal library

اخلاق اسلامی

Kenya News

Kenya

صدا و سیمای جمهوري اسلامي ايران

يرس تي وي

Magical Kenya

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 285357
Visitorsofday : 116
Visitorsofpage : 451870
Onlinevisitors : 11
PageLoad : 1.2500

Home|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت